Seal of the Johnston County Board of Elections

WELCOME!

You have reached the election results for the March 3, 2020 Primary Election in Johnston County, North Carolina. These unofficial precinct results are available as soon as they are reported by the precinct to the Elections Office, and before the countywide results are on the State website. Election results are published on the web at the SAME TIME they are called in to the office by the precincts. Precincts will start reporting as of 7:30 p.m., March 3, 2020.

Find out which precincts have reported and when they reported.

You can:

VIEW ALL ELECTION RESULTS BY PRECINCT ON A SINGLE PAGE (DETAIL REPORT)
or
VIEW GENERAL COUNTYWIDE ELECTION RESULTS (SUMMARY REPORT)
or
CLICK ON A RACE NAME BELOW TO VIEW PRECINCT RESULTS FOR THAT RACE
or
DOWNLOAD ALL RESULTS BY PRECINCT AS A SINGLE EXCEL FILE**
** Includes precincts that have reported only, see status.

 

STATUS

 As of September 23, 2020 at 10:34 PM, 0 out of 38 precincts have reported.

(Scroll down to view all races.)

Legend:
(D) - Democrat
(R) - Republican
(L) - Libertarian
(C) - Constitution
(G) - Green
(U) - Unaffiliated or Unknown
(I) - Incumbent


 

Federal Races
(Click on contest name to view results of that race.)




Presidential Preference (CST)

Don Blankenship (C)
Charles Kraut (C)
No Preference (C)


Presidential Preference (DEM)

Deval Patrick (D)
Bernie Sanders (D)
Tom Steyer (D)
Elizabeth Warren (D)
Marianne Williamson (D)
Andrew Yang (D)
Michael Bennet (D)
Joseph R. Biden (D)
Michael R. Bloomberg (D)
Cory Booker (D)
Pete Buttigieg (D)
Julian Castro (D)
John K. Delaney (D)
Tulsi Gabbard (D)
Amy Klobuchar (D)
No Preference (D)


Presidential Preference (GRE)

Howie Hawkins (G)
No Preference (G)


Presidential Preference (LIB)

James Orlando Ogle (L)
Steve Richey (L)
Kim Ruff (L)
Vermin Supreme (L)
Arvin Vohra (L)
Max Abramson (L)
Ken Armstrong (L)
Dan Behrman (L)
Kenneth Blevins (L)
Souraya Faas (L)
Erik Gerhardt (L)
Jedidiah Hill (L)
Jacob Hornberger (L)
Jo Jorgensen (L)
Adam Kokesh (L)
John McAfee (L)
No Preference (L)


Presidential Preference (REP)

Donald J. Trump (R) (I)
Joe Walsh (R)
Bill Weld (R)
No Preference (R)


US Senate (DEM)

Erica D. Smith (D)
Steve Swenson (D)
Cal Cunningham (D)
Trevor M. Fuller (D)
Atul Goel (D)


US Senate (REP)

Thom Tillis (R) (I)
Paul Wright (R)
Larry Holmquist (R)
Sharon Y. Hudson (R)


US House of Representatives District 07 (DEM)

Christopher M. Ward (D)
Robert Colon (D)
Mark Judson (D)

 

State Races
(Click on contest name to view results of that race.)




NC Governor (DEM)

Ernest T. Reeves (D)
Roy Cooper (D) (I)


NC Governor (REP)

Dan Forest (R)
Holly Grange (R)


NC Lieutenant Governor (DEM)

Allen Thomas (D)
Bill Toole (D)
Terry Van Duyn (D)
Chaz Beasley (D)
Yvonne Lewis Holley (D)
Ron Newton (D)


NC Lieutenant Governor (REP)

John L. Ritter (R)
Mark Robinson (R)
Scott Stone (R)
Andy Wells (R)
Buddy Bengel (R)
Deborah Cochran (R)
Renee Ellmers (R)
Greg Gebhardt (R)
Mark Johnson (R)


NC Attorney General (REP)

Jim O'Neill (R)
Sam Hayes (R)
Christine Mumma (R)


NC Auditor (DEM)

Luis A. Toledo (D)
Beth A. Wood (D) (I)


NC Auditor (REP)

Anthony Wayne (Tony) Street (R)
Tim Hoegemeyer (R)


NC Commissioner of Agriculture (DEM)

Walter Smith (D)
Jenna Wadsworth (D)
Donovan Alexander Watson (D)


NC Commissioner of Insurance (REP)

Ronald Pierce (R)
Mike Causey (R) (I)


NC Commissioner of Labor (REP)

Chuck Stanley (R)
Josh Dobson (R)
Pearl Burris Floyd (R)


NC Secretary of State (REP)

E. C. Sykes (R)
Chad Brown (R)
Michael LaPaglia (R)


NC Superintendent of Public Instruction (DEM)

Keith A. Sutton (D)
James Barrett (D)
Constance (Lav) Johnson (D)
Michael Maher (D)
Jen Mangrum (D)


NC Superintendent of Public Instruction (REP)

Catherine Truitt (R)
Craig Horn (R)


NC Treasurer (DEM)

Dimple Ajmera (D)
Ronnie Chatterji (D)
Matt Leatherman (D)


NC State Senate District 11 (DEM)

Albert R. Pacer (D)
Allen Wellons (D)


NC State Senate District 11 (REP)

Lisa Stone Barnes (R)
Patrick Harris (R)
Dennis Nielsen (R)


NC House of Representatives District 026 (REP)

Justin Tate (R)
Donna McDowell White (R) (I)


NC District Court Judge District 11 Seat 07 (REP)

Terry F. Rose (R)
Charlene B. Nelson (R)

 

County Races
(Click on contest name to view results of that race.)




Johnston County Board of Commissioners District 01 (REP)

Fred J. Smith, Jr. (R)
Michelle Pace Davis (R)


Johnston County Board of Commissioners District 06 (REP)

Mike Powell (R)
Tony Braswell (R) (I)
Lee Jackson (R)


Johnston County Board of Education

Kelly O'Hanlon-Peedin
Melynda Slay
Terry Tippett
Chuck Williams
Mike Wooten (I)
Lyn Andrews
Michelle Antoine
Kay Carroll
Carolyn Cash
Kenon Crumble
Ava Atkinson Gaines
Teresa M. Grant (I)
Ronald Johnson (I)
Mark Lane
Yvonne Marlowe
Rick Mercier

Legend:
(D) - Democrat
(R) - Republican
(L) - Libertarian
(C) - Constitution
(G) - Green
(I) - Incumbent

Primary Election Results

Federal Races
(Click on contest name to view results of that race.)

(Click on contest name to view results of that race.)

Presidential Preference (CST)

Don Blankenship (C)

Charles Kraut (C)

No Preference (C)

Presidential Preference (DEM)

Deval Patrick (D)

Bernie Sanders (D)

Tom Steyer (D)

Elizabeth Warren (D)

Marianne Williamson (D)

Andrew Yang (D)

Michael Bennet (D)

Joseph R. Biden (D)

Michael R. Bloomberg (D)

Cory Booker (D)

Pete Buttigieg (D)

Julian Castro (D)

John K. Delaney (D)

Tulsi Gabbard (D)

Amy Klobuchar (D)

No Preference (D)

Presidential Preference (GRE)

Howie Hawkins (G)

No Preference (G)

Presidential Preference (LIB)

James Orlando Ogle (L)

Steve Richey (L)

Kim Ruff (L)

Vermin Supreme (L)

Arvin Vohra (L)

Max Abramson (L)

Ken Armstrong (L)

Dan Behrman (L)

Kenneth Blevins (L)

Souraya Faas (L)

Erik Gerhardt (L)

Jedidiah Hill (L)

Jacob Hornberger (L)

Jo Jorgensen (L)

Adam Kokesh (L)

John McAfee (L)

No Preference (L)

Presidential Preference (REP)

Donald J. Trump (R) (I)

Joe Walsh (R)

Bill Weld (R)

No Preference (R)

US Senate (DEM)

Erica D. Smith (D)

Steve Swenson (D)

Cal Cunningham (D)

Trevor M. Fuller (D)

Atul Goel (D)

US Senate (REP)

Thom Tillis (R) (I)

Paul Wright (R)

Larry Holmquist (R)

Sharon Y. Hudson (R)

US House of Representatives District 07 (DEM)

Christopher M. Ward (D)

Robert Colon (D)

Mark Judson (D)


 

State Races
(Click on contest name to view results of that race.)

(Click on contest name to view results of that race.)

NC Governor (DEM)

Ernest T. Reeves (D)

Roy Cooper (D) (I)

NC Governor (REP)

Dan Forest (R)

Holly Grange (R)

NC Lieutenant Governor (DEM)

Allen Thomas (D)

Bill Toole (D)

Terry Van Duyn (D)

Chaz Beasley (D)

Yvonne Lewis Holley (D)

Ron Newton (D)

NC Lieutenant Governor (REP)

John L. Ritter (R)

Mark Robinson (R)

Scott Stone (R)

Andy Wells (R)

Buddy Bengel (R)

Deborah Cochran (R)

Renee Ellmers (R)

Greg Gebhardt (R)

Mark Johnson (R)

NC Attorney General (REP)

Jim O'Neill (R)

Sam Hayes (R)

Christine Mumma (R)

NC Auditor (DEM)

Luis A. Toledo (D)

Beth A. Wood (D) (I)

NC Auditor (REP)

Anthony Wayne (Tony) Street (R)

Tim Hoegemeyer (R)

NC Commissioner of Agriculture (DEM)

Walter Smith (D)

Jenna Wadsworth (D)

Donovan Alexander Watson (D)

NC Commissioner of Insurance (REP)

Ronald Pierce (R)

Mike Causey (R) (I)

NC Commissioner of Labor (REP)

Chuck Stanley (R)

Josh Dobson (R)

Pearl Burris Floyd (R)

NC Secretary of State (REP)

E. C. Sykes (R)

Chad Brown (R)

Michael LaPaglia (R)

NC Superintendent of Public Instruction (DEM)

Keith A. Sutton (D)

James Barrett (D)

Constance (Lav) Johnson (D)

Michael Maher (D)

Jen Mangrum (D)

NC Superintendent of Public Instruction (REP)

Catherine Truitt (R)

Craig Horn (R)

NC Treasurer (DEM)

Dimple Ajmera (D)

Ronnie Chatterji (D)

Matt Leatherman (D)

NC State Senate District 11 (DEM)

Albert R. Pacer (D)

Allen Wellons (D)

NC State Senate District 11 (REP)

Lisa Stone Barnes (R)

Patrick Harris (R)

Dennis Nielsen (R)

NC House of Representatives District 026 (REP)

Justin Tate (R)

Donna McDowell White (R) (I)

NC District Court Judge District 11 Seat 07 (REP)

Terry F. Rose (R)

Charlene B. Nelson (R)


 

County Races
(Click on contest name to view results of that race.)

(Click on contest name to view results of that race.)

Johnston County Board of Commissioners District 01 (REP)

Fred J. Smith, Jr. (R)

Michelle Pace Davis (R)

Johnston County Board of Commissioners District 06 (REP)

Mike Powell (R)

Tony Braswell (R) (I)

Lee Jackson (R)

Johnston County Board of Education

Kelly O'Hanlon-Peedin

Melynda Slay

Terry Tippett

Chuck Williams

Mike Wooten (I)

Lyn Andrews

Michelle Antoine

Kay Carroll

Carolyn Cash

Kenon Crumble

Ava Atkinson Gaines

Teresa M. Grant (I)

Ronald Johnson (I)

Mark Lane

Yvonne Marlowe

Rick Mercier




Return to Election Results Main Page

Please direct any questions, comments, or suggestions to elections@johnstonnc.com.
Website: http://www.joconclections.org/

Thank you for your interest in the Johnston County Board of Elections.