Seal of the Johnston County Board of Elections

WELCOME!

You have reached the election results for the May 17, 2022 Primary Election in Johnston County, North Carolina. These unofficial precinct results are available as soon as they are reported by the precinct to the Elections Office, and before the countywide results are on the State website. Election results are published on the web at the SAME TIME they are called in to the office by the precincts. Precincts will start reporting as of 7:30 p.m., May 17, 2022. Find out which precincts have reported and when they reported.
 

Overall Elections results icon, click to view results
Elections results by precinct icon, click to view results
Elections results by Excel, click to download results

 

 

STATUS

 As of July 06, 2022 at 2:55 AM, 38 out of 38 precincts have reported.


Last precinct that reported:   PR25 - West Selma
View reporting status of all precincts

(Scroll down to view all races.)


You can:

VIEW ALL ELECTION RESULTS BY PRECINCT ON A SINGLE PAGE (DETAIL REPORT)
or
VIEW GENERAL COUNTYWIDE ELECTION RESULTS (SUMMARY REPORT)
or
CLICK ON A RACE NAME BELOW TO VIEW PRECINCT RESULTS FOR THAT RACE
or
DOWNLOAD ALL RESULTS BY PRECINCT AS A SINGLE EXCEL FILE**
** Includes precincts that have reported only, see status.

 

Legend:
(D) - Democrat
(R) - Republican
(L) - Libertarian
(C) - Constitution
(G) - Green
(U) - Unaffiliated or Unknown
(I) - Incumbent


 

Federal Races
(Click on contest name to view results of that race.)




US Senate (DEM)

James L. Carr, Jr.
Robert Colon
Alyssia Rose-Katherine Hammond
Constance (Lov) Johnson
Tobias LaGrone
B. K. Maginnis
Rett Newton
Marcus W. Williams
Greg Antoine
Cheri Beasley
Chrelle Booker


US Senate (REP)

Marjorie K. Eastman
David Flaherty
Benjamin E. Griffiths
Kenneth Harper, Jr.
Pat McCrory
Charles Kenneth Moss
Lichia Sibhatu
Debora Tshiovo
Mark Walker
Jen Banwart
Ms. Lee A. Brian
Leonard L. Bryant
Ted Budd
Drew Bulecza


US House of Representatives District 13 (DEM)

Nathan Click
Denton Lee
Wiley Nickel
Sam Searcy
Ms. Jamie Campbell Bowles


US House of Representatives District 13 (REP)

Kelly Kathleen Daughtry
Renee Ellmers
Bo Hines
Kent Keirsey
Jessica Morel
Chad Slotta
Kevin Alan Wolff
DeVan Barbour

 

State Races
(Click on contest name to view results of that race.)




NC Supreme Court Associate Justice Seat 05 (REP)

Victoria E. Prince
April C. Wood
Trey Allen


NC Court of Appeals Judge Seat 09 (REP)

Beth Freshwater Smith
Donna Stroud


NC Court of Appeals Judge Seat 11 (REP)

Michael J. Stading
Charlton L. Allen


NC State Senate District 10 (REP)

Jill Homan
Benton Sawrey
Matt Ansley


NC House of Representatives District 026 (REP)

Rick Walker
Donna McDowell White (I)


NC House of Representatives District 028 (REP)

Jim Davenport
Larry C. Strickland (I)


NC House of Representatives District 053 (REP)

Brian Hawley
Howard Penny, Jr.


NC Superior Court Judge District 11B Seat 02 (REP)

Paul A. Holcombe
Steven Walker


NC District Court Judge District 11 Seat 02 (REP)

Charlene B. Nelson
Travis Wheeler


NC District Court Judge District 11 Seat 03 (REP)

Jason P. Kimble
Brian E. Lewis

 

County Races
(Click on contest name to view results of that race.)




Johnston County Board of Commissioners District 05 (REP)

Patrick Harris (I)
Jyl Burgener


Johnston County Board of Education

Kevin Donovan
John Fischer
Jenn Gurley
Mark Lane
Stuart Ashby Lee
Rick Mercier
Joe Preston
Jennifer Slabaugh
Terry Tippett
Michelle Antoine
Melissa Bowers
George M. Brewer
Aldostin Byrd (I)

Town Races
(Click on contest name to view results of that race.)




Town of Smithfield Mayor

Andy Moore (I)
Write-In


Town of Smithfield Town Council Member District 01

Marlon Lee (I)
Write-In


Town of Smithfield Town Council Member District 02

Sloan Stevens
Elizabeth Anne Temple
Write-In


Town of Smithfield Town Council Member District 03

Travis J. Scott (I)
Write-In


Town of Smithfield Town Council Member District 04

David Barbour (I)
Doris Louise Wallace
Write-In

Legend:
(D) - Democrat
(R) - Republican
(L) - Libertarian
(C) - Constitution
(G) - Green
(U) - Unaffilated or Unknown
(I) - Incumbent

Election Results

Federal Races
(Click on contest name to view results of that race.)

(Click on contest name to view results of that race.)

US Senate (DEM)

James L. Carr, Jr.

Robert Colon

Alyssia Rose-Katherine Hammond

Constance (Lov) Johnson

Tobias LaGrone

B. K. Maginnis

Rett Newton

Marcus W. Williams

Greg Antoine

Cheri Beasley

Chrelle Booker

US Senate (REP)

Marjorie K. Eastman

David Flaherty

Benjamin E. Griffiths

Kenneth Harper, Jr.

Pat McCrory

Charles Kenneth Moss

Lichia Sibhatu

Debora Tshiovo

Mark Walker

Jen Banwart

Ms. Lee A. Brian

Leonard L. Bryant

Ted Budd

Drew Bulecza

US House of Representatives District 13 (DEM)

Nathan Click

Denton Lee

Wiley Nickel

Sam Searcy

Ms. Jamie Campbell Bowles

US House of Representatives District 13 (REP)

Kelly Kathleen Daughtry

Renee Ellmers

Bo Hines

Kent Keirsey

Jessica Morel

Chad Slotta

Kevin Alan Wolff

DeVan Barbour


 

State Races
(Click on contest name to view results of that race.)

(Click on contest name to view results of that race.)

NC Supreme Court Associate Justice Seat 05 (REP)

Victoria E. Prince

April C. Wood

Trey Allen

NC Court of Appeals Judge Seat 09 (REP)

Beth Freshwater Smith

Donna Stroud

NC Court of Appeals Judge Seat 11 (REP)

Michael J. Stading

Charlton L. Allen

NC State Senate District 10 (REP)

Jill Homan

Benton Sawrey

Matt Ansley

NC House of Representatives District 026 (REP)

Rick Walker

Donna McDowell White (I)

NC House of Representatives District 028 (REP)

Jim Davenport

Larry C. Strickland (I)

NC House of Representatives District 053 (REP)

Brian Hawley

Howard Penny, Jr.

NC Superior Court Judge District 11B Seat 02 (REP)

Paul A. Holcombe

Steven Walker

NC District Court Judge District 11 Seat 02 (REP)

Charlene B. Nelson

Travis Wheeler

NC District Court Judge District 11 Seat 03 (REP)

Jason P. Kimble

Brian E. Lewis


 

County Races
(Click on contest name to view results of that race.)

(Click on contest name to view results of that race.)

Johnston County Board of Commissioners District 05 (REP)

Patrick Harris (I)

Jyl Burgener

Johnston County Board of Education

Kevin Donovan

John Fischer

Jenn Gurley

Mark Lane

Stuart Ashby Lee

Rick Mercier

Joe Preston

Jennifer Slabaugh

Terry Tippett

Michelle Antoine

Melissa Bowers

George M. Brewer

Aldostin Byrd (I)


 

Town Races
(Click on contest name to view results of that race.)

(Click on contest name to view results of that race.)

Town of Smithfield Mayor

Andy Moore (I)

Write-In

Town of Smithfield Town Council Member District 01

Marlon Lee (I)

Write-In

Town of Smithfield Town Council Member District 02

Sloan Stevens

Elizabeth Anne Temple

Write-In

Town of Smithfield Town Council Member District 03

Travis J. Scott (I)

Write-In

Town of Smithfield Town Council Member District 04

David Barbour (I)

Doris Louise Wallace

Write-In




Return to Election Results Main Page

Please direct any questions, comments, or suggestions to elections@johnstonnc.com.
Website: https://www.joconclections.org/

Thank you for your interest in the Johnston County Board of Elections.